Grupa Salus od ponad 100 lat skupia się na wytwarzaniu naturalnych preparatów na bazie leczniczych ziół, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne. Marka oraz jej produkty zostały wyróżnione Godłem „Eko Marka 2020 – Jakość, Zaufanie, Renoma”.

 

Historia spółki Salus sięga 1916 r. Wtedy dr Otto Greither założył rodzinne przedsiębiorstwo farmaceutyczne. Firma od początku swojej działalności kieruje się mottem „Ochrona środowiska jest jednym z naszych największych priorytetów”.

 

Wszystkie wyroby marki przygotowywane są w oparciu o sprawdzone receptury, a znajdujące się w ich składzie surowce roślinne pochodzą z niemodyfikowanych genetycznie upraw ekologicznych. W ich formułach nie znajdziemy również alkoholu, konserwantów i sztucznych barwników. Każdy produkt wytwarzany jest zgodnie z rygorystycznymi przepisami prawa farmaceutycznego, a wszystkie partie roślin o właściwościach leczniczych podlegają ścisłej kontroli.

 SALUS foto 2

 

Troska o środowisko, w rozumieniu Salus, to nie tylko naturalny skład preparatów, ale również proekologiczny proces ich wytwarzania oraz wykorzystywanie biodegradowalnych lub przeznaczonych do powtórnego przetworzenia opakowań. Również energia wykorzystywana w produkcji w całości pochodzi z odnawianych źródeł energii, powstaje w dwóch elektrowniach wodnych napędzanych przez niewielką rzekę znajdującą się na terenie Salus (www.salus-haus.com).

 

W celu ochrony roślin rosnących dziko i jednocześnie ciągłego zapewnienia surowców do produkcji, spółka wiele lat temu założyła własne uprawy ziół m.in. arniki górskiej, pierwiosnka lekarskiego, dzikiego czosnku czy przywrotnika pospolitego. Z dużą uwagą SALUS fotowybrane zostały dodatkowe miejsca hodowli: Salus posiada swoje plantacje w Bawarii i na nieskażonej glebie u podnóża wulkanu Vilarrica w Chile, gdzie uprawianych jest ponad 200 różnych roślin.

 

Dbałość o każdy szczegół produkcji, naturalny skład wyrobów oraz ponad stuletnie doświadczenie producenta zaowocowało wyjątkową skutecznością preparatów, które od lat cieszą się uznaniem na całym świecie.

 

W ofercie Salus znajduje się ok. 1,5 tys. różnych produktów leczniczych i profilaktycznych. Firma jest producentem m.in. popularnych toników Floradix (www.floradix.pl), których naturalny skład oraz korzystny wpływ na zdrowie potwierdzają liczne badania. Dodatkowo w jej portfolio są soki, syropy, krople, zioła i przyprawy, herbatki i preparaty w kapsułkach.

Wyłącznym dystrybutorem produktów marki Salus w Polsce jest Hurtownia Farmaceutyczna Zioło-Piast.

 

Więcej na: floradix.pl

oprac. Małgorzata Bachórz

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

    Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

     
  • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

    Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

     
  • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

    Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

     
  • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

    Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.